Zaczynasz swoje działania przy własnej stronie internetowej i nie wiesz gdzie wykupić domenę i serwer? Mam nadzieję, że informacje na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy domeny i serwera zawarte w tym artykule, naprowadzą Cię na idealnego dostawcę dla Ciebie.
Wybór Domeny
Czym jest domena?
Domena jest adresem Twojej strony WWW. Adres strony jest zawsze widoczny w pasku przeglądarki. Każda strona, którą spotkasz w sieci, ma swoją domenę. Dobrze aby domena Twojej strony odzwierciedlała nazwę Twojej firmy bądź Marki, którą chcesz promować za jej pośrednictwem. Nazwa ma kluczowe znaczenie przy tworzeniu strony internetowej. Być może masz już nazwę i domenę swojej marki/bloga. Wtedy po prostu potraktuj tę część artykułu jako refleksję, na temat tego czy Twoja domena spełnia Twoje cele i czy jest odpowiednia. W przeciwnym wypadku czeka Cię bardzo ważne zadanie wymyślenia nazwy dla Twojej strony internetowej, biznesu lub bloga.
Nazwa domeny
Domeny mają swoje rozszerzenia (inaczej końcówki). W Polsce najczęściej spotkasz się z końcówką .pl i .com. To Ty wybierasz nazwę domeny i jej końcówkę. Którą końcówkę wybrać? Rozszerzenie .com (skrót od commercial) jest używane przez firmy o zasięgu międzynarodowym. Rozszerzenie .pl jest docelowo przeznaczone dla polskich stron internetowych. Jest tu jedno ale. W wirtualnym świecie, podobnie jak w tym rzeczywistym, niektóre adresy są już zajęte. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy domena, którą rozważasz, jest dostępna. niestety wiele popularnych domen z końcówką .com jest zajętych.
Dostępność lub zajętość domeny można sprawdzić u dostawców domen. To najczęściej te same miejsca, gdzie będziesz mogła/mógł kupić serwer ( o tym za moment).
Wolnych domen możesz poszukać np. tu: https://seohost.pl/domeny.
Co jeśli dla wybranej przez Ciebie nazwy jest już zajęta domena? Ważne, żeby domena była prosta, krótka i kojarzyła się z Twoją firmą. Kiedy myślisz o nazwie firmy, to od razu sprawdzaj, które domeny z Twoich pomysłów są wolne. Jeśli adres jest bardzo atrakcyjny, to lepiej od razu go kup (czyli zarejestruj domenę), ponieważ odłożenie tego na później może spowodować to, że ktoś inny go zakupi. Nawet jeśli dopiero kiełkuje Ci myśl o własnej działalności, wykup domenę na pierwszy rok – zwykle to jest koszt kilkunastu złotych. Najwyżej nie opłacisz domeny po roku.
Domenę tak jak i serwer opłaca się na rok. To bardzo ważne ponieważ, nieopłacona domena po prostu przepadnie.
Koszt domeny
Koszt domeny jest różny w zależności od rozszerzenia (pl, com, org itd.) i dostawcy. Często będziesz kuszona/kuszony promocjami. Pamiętaj, że koszt rejestracji nie powinien przekraczać kilkunastu złotych, a odnowienia (tak nazywa się opłatę w kolejnych latach) - stu złotych z hakiem lub mniej.
Przed zakupem domeny sprawdź jaki jest koszt w pierwszym roku i jaki jest koszt w kolejnych latach (koszt odnowienia). W przypadku domeny tak naprawdę jedynym kryterium wyboru jest cena. Domena i serwer nie muszą być od tego samego dostawcy. Pamiętaj, że domenę możesz zawsze przenieść. Transfer domen z końcówką .pl jest bezpłatny, za transfer pozostałych trzeba zapłacić (kilkadziesiąt złotych).
Wybór serwera - hostingu
Jest to po prostu serwer (komputer) utrzymywany przez dostawcę usługi hostingowej, podłączony cały czas do Internetu. Na takim serwerze fizycznie znajdują się pliki Twojej strony internetowej. Pamiętaj jednak, że serwer to coś więcej niż przechowalnia plików strony.
Solidny dostawca serwera, czyli jaki?
Solidny dostawca serwera powinien dbać o:
- bezpieczeństwo i szybkość stron (kto lubi wolne strony www? No właśnie)
- tworzenie łatwych do odzyskania kopii zapasowych strony (wyobraź sobie, że strona zostaje zainfekowana wirusem, a Ty nie masz dostępu do jej kopii, żeby przywrócić jej prawidłowe działanie, koszmar, prawda?)
- wsparcie dla swoich klientów (kluczowa jest tu dostępność, szybkość działania i język zrozumiały dla laików)
Dobry serwer to kluczowy czynnik dla sukcesu strony. Dlatego tak ważne jest dokonanie właściwego wyboru. W tym przypadku - w przeciwieństwie do domeny - zdecydowanie nie kieruj się wyłącznie ceną.
Co jest ważne przy wyborze serwera
Przy wyborze trzeba mieć na uwadze m.in.:
- pojemność konta hostingowego (strony są mniejsze i większe)
- ilość baz danych
- częstotliwość i długość przechowywania robienia kopii zapasowych
- dostępność darmowego certyfikatu SSL (to ta kłódka przy adresie strony w przeglądarce, obecnie to już standard, który musisz mieć na stronie)
- dostępność SFTP/SSH (aby bezpiecznie przesyłać pliki na serwer)
- ilość kont pocztowych
- jakość obsługi klienta
- dostępność prostego instalatora WordPressa (to dla osób, które planują budować samodzielnie stronę na WP)
Koszt serwera
Opłata za serwer jest coroczna, podobnie jak w przypadku domeny. Uważnie przyglądaj się promocjom. Pierwszy rok zazwyczaj bywa dużo tańszy. Zawsze weryfikuj, ile kosztuje opłata w kolejnym roku. Często w pierwszym roku usługodawca daje niską stawkę, by przy kolejnych latach to sobie odbić !
Roczny koszt serwera dla niedużej strony nie powinien przekraczać 300 zł. Serwer można w każdej chwili zmienić na inny, który bardziej spełnia nasze oczekiwania.
Popularni dostawcy hostingów
Obecnie popularni dostawcy serwerów to m.in.:
- Zenbox
- LH
- Seohost
Osobiście korzystałam z usług, każdego z tych dostawców i obecnie zostałam przy jednym – Seohost. Porównaj oferty i wybierz najlepszy dla siebie.