Gdyby kilka lat temu, ktoś mnie zapytał jaki motyw czy szablon polecam to… chyba nie umiałabym odpowiedzieć . Raczej padła by odpowiedź w stylu: to zależy czego potrzebujesz. Teraz mogę z czystym sumiem polecić Ci Brizy. Dlaczego Brizy? Dowiesz się w dalszej części tego artykułu.
Początki pracy na WordPress
Kilka lat temu gdy sama szukałam dla swojej pierwszej strony odpowiedniego motywu, chyba żaden nie spełniał moich oczekiwań. Wiedziałam, czego będę potrzebować na stronie i jak chciałabym, żeby ona wyglądała. Mimo, że ograniczyłam moje wymagania do niezbędnego minimum to i tak nie znalazłam motywu, który pozwoliłby mi na stworzenie strony dokładnie takiej jak chciałam. Dlatego dla pierwszej strony motyw napisałam sobie sama 😛 Tak też zaczęła się moja przygoda z Wprdpressem… Wiedziałam jak czasochłonne i momentami trudne jest kodowanie motywu od zera, nawet jeśli jest to praca na motywie potomnym. Niemniej jestem zadowolona, że tak zaczęła się moja przygoda z WP ponieważ dało to początek mojej pracy zawodowej jako tester oprogramowania oraz freelancerskej jako twórca stron.
Ale wracając do tematu… Gdy zleceń miałam coraz więcej zaczęłam szukać innych rozwiązań, które pomogłyby mi szybciej i skuteczniej je realizować. Na samym początku szukałam rozwiązań, które pozwolą mi na pełna swobodę, nie będą kosztować milionów (a najlepiej jakby był darmowe!) I pozwolą mi łatwo zmienić każda stronę. Szybko okazało się, że moje wymagania są dość wygórowane.
Testy builderów
Po jakimś czasie, szukając opcji, które pozwoliłby mi usprawnić pracę na początku trafiłam na builder WP Backery. Dla mnie to był przełom po korzystaniu tylko z Gutenberga. Jest to całkiem przyjemny "kreator" choć mnie męczyło sprawdzanie wyników mojej pracy na osobnej zakładce…Brakowało edycji z widokiem rzeczywistym i dużym minusem dla mnie było to, że nadal nie mogłam sama sobie ustawić nagłówka z menu i stopki – to było dostępne w motywie.
Kolejnym builderem, który poznałam i testowałam podczas moich poszukiwań był Beaver Builder. Muszę przyznać – sporo stron zrobiłam za jego pomocą ale koszty jak dla mnie były za duże – aby mieć pełną kontrolę nad stroną musiałam nie tylko mieć wtyczkę buildra ale również dedykowany motyw oraz dodatkowe wtyczki tzw. Addons. Jednym słowem aby mieć to co potrzebuję musiałam zainwestować w cały pakiet i cena była na 1 rok! W tamtym czasie wydatek co roku około 500$ to było sporo…
Jakie najważniejsze warunki spełnia idelany builder dla mnie
Wyznaczyłam sobie zatem cel znalezienia czegoś co:
- Po pierwsze nie będzie odnawialne co roku!
- Będzie miało przyjemny w użyciu interfejs!
- Bez konieczności dokupienia czegokolwiek, będę mogła edytować każdy element na stronie!
- Nie będzie zamulało strony, tak aby użytkownicy korzystający ze strony chcieli na niej pozostać!
Testy testy testy...
I zaczęło się… mozolne testowanie… Moje testy trwały prawie ROK – serio! Jestem testerem oprogramowania i te testy to nie były przelewki…
w pierwszej kolejności na warsztat wzięłam Elementora i Divi ale szybko przekonałam się, że strony tworzone za ich pomocą są baaardzo wolne co z marszu je przekreśliło. Powolne ładowanie strony zniechęca użytkowników do korzystania z niej a i google takich stron nie lubi.
Co dalej… kolejną wtyczką, którą przetestowałam było SiteOrigin i tutaj cóż – aby dodać formularz należało wykupić dodatki ale też interfejs nie był zbyt przyjazny dla użytkownika. Dało się to ogarnąć jak dla mnie, ale miałam wątpliwości czy klienci, którzy nigdy nie pisali motywu do WP poradzą sobie z takim narzędziem? Gdy tworzyłam strony dla klientów to z zamysłem, że będą mogli samodzielnie wprowadzać zmiany… Ich biznesy z pewnością będą ewoluowały więc strona powinna nadążać.
I nadszedł czas na główny bój między Brizy i Oxygen… Tutaj miałam największą trudność podjąć decyzję…
Każdy z nich oferuje naprawdę nieograniczone możliwości edycji i strony na nich zbudowane są „lekkie i przyjemne” dla użytkownika. Każdy z nich ma licencję lifetime… ale tym co przeważyło moją decyzję było to, że Oxygen wymaga jednak wiedzy z podstaw HTML i CSS… więc moi klienci mogliby mieć problem z edycją. Brizy natomiast to chyba najbardziej intuicyny buidler jakiego używałam i dlatego mam zwycięzcę.
Zalety i wady Brizy
Zalety Brizy
Jakie są największe zalety Brizy:
- Możliwość tworzenia szablonów stron takich jak blog czy strona sklepu!
- Możliwość tworzenia rozbudowanych formularzy bez dodatkowych wtyczek!
- Pełna kontrola nad elementami na stronie (zarówno nad obrazkami jak i kolumami)
- Możliwość tworzenia bloków globalnych!
- Możliwość edycji stopki i nagłówka!
- Tworzenie pop upów
- Globalne style kolorystyczne i fonty
- Możliwość dodawania warunków wyświetlania treści w zależności od ról użytkownika (to pozwala zbudować stronę kursu online beż dodatkowych wtyczek learningowych!!!)
- Proste integracje z dostawcami mailingów.
- Łatwy, intuicyjny interfejs
Wady Brizy
Builder ma wersję darmową oraz płatną. Wersja darmowa nie posiada możliwości tworzenia szablonów dla stron dynamicznych oraz ma dostępne jedynie podstawowe elementy, ale ale w podstawowej wtyczce mamy formularze i możliwość włączenia slidera co w wielu przypadkach wymaga dodatkowych wtyczek.
Podsumowanie
Jeśli mam Ci polecić najlepszy motyw czy builder to polecam Ci Brizy. Oprócz tony zalet trzeba też dodać, że twórcy wtyczki zapewniają naprawdę dobry suport oraz dostarczają tonę tutoriali w bezpłatnej Brizy Academy! Dodatkowo nawet na wersji darmowej jesteś w stanie zbudować przyjemną stronę wizytówkę czy landing page z formularzem do którego możesz podpiąć w prosty sposób dostawcę mailingu!
Dodatkowo strony zbudowane w Brizy szybko się ładują i uzyskują wysoki score w Page Speed Insights!
Dlatego zdecydowałam się używać go do swoich projektów oraz dodawać do swoich „gotowców” licencję lifetime dla Brizy PRO